De Citit : Reviews

FIANALA CAMPIONATULUI NATIONAL DE KARATE TRADITIONAL – pentru copii CUPA PALATUL COPIILOR

| 18 aprilie

În perioada 08– 10 apr. , La sala sporturilor „ HORIA DEMIAN” din Cluj Napoca , a avut loc FINALA celei de a XX-a editii a CAMPIONATULUI NATIONAL de karate traditional pentru sectiunea copii,
Concursul a fost organizat de catre Palatul Copiilor din Cluj Napoca în colaborare cu Directia pentru Sport si Tineret a jud. Cluj.
La competitia organizata sub egida F.R.K.T. au participat 360 de karateka, din 33 cluburi , calificati de la cele trei etape zonale desfasurate anterior, printre care si reprezentantii celor trei cluburi oradene ( CS Todome Oradea- instr. Popa Alina, C.S. UAMT – Univ. Agora antr. Vancea Pavel, instr. Câmpan Melania si Bernath Csaba, si C.S. Fudoshin Oradea – antr. Mihai si Adriana Turla).
Concursul s-a desfasurat la probe individuale si echipe de kata, respectiv kumite, enbu masculin si mixt, iar miza concursului a fost calificarea la Campionatul European de stil Fudokan, ce se va desfasura la sfârsitul lunii mai în Belgrad, Serbia
Prezent la concurs a fost si presedintele FRKT sensei Dan Stuparu – 7 DAN, care a sustinut si un stagiu de pregatire pentru copii prezenti la competitie.
Dupa cum era de asteptat concursul a fost unul foarte greu, iar disputele pentru titlu au fost foarte strânse, diferentele dintre locurile fruntase fiind de multe ori minime, (chiar de o zecime).

· Kiraly Mark,Ristea George, Deszi Tamas, kata ech.– C.I – C.S. UAMT –Univ. Agora

În clasamentul pe echipe , în cadrul Cupei „Palatul Copiilor” , C.S. UAMT – U. Agora s-a clasat pe locul III,cu 670 pct., fiind devansata de Palatul Copiilor din Cluj Napoca (760 pct.) , resp. câstigatoarea Cupei , C.S. Washi Craiova ( 1300 pct.)
Se aduc multumiri SC UAMT sa, sc Isrom Impex srl pentru sprijinul acordat si la aceasta competitie, dar si comitetelor de parinti ale cluburilor.

„ Stiam ca vom avea o misiune dificila la aceasta competitie, avem de înfruntat adversari bine pregatiti, concursula a fost foarte echilibrata d.p.d.v.. valoric, din aceste motive pretuim orice medalie cucerita si ma bucura foarte mult titlurile nationale obtinute , .”- Pavel Vancea

În aceasta saptamâna este rândul categoriilor superioare sa dovedeasca , vineri vor face deplasarea la Iasi se va desfasura etapa Interzonala pentru juniori tineret si seniori , le dorim bafta.